Přírodní doplněk výživy zvířat

MVDr. Dominik Gregořík

Prvního profesionálního testování uhlíkového doplňku krmiva CarbonFeed se ujal zlínský veterinář doktor Gregořík, který se vedle běžné veterinární praxe stará i o zvířata v zoologické zahradě Lešná.

První část testovací studie o jeho vlivu na zdravotní stav a hmotnost probíhala v útulku pro opuštěná zvířata ve Zlíně. Byli pro ni vybráni 2 psi, kteří trpěli chronickým průjmem a jejich hmotnost byla na spodní hranici fyziologie. CarbonFeed byl psům podáván jako součást klasických krmných granulí.

,,Studie začala 20.4.2021 a končila po 2,5 měsících 9. 7. 2021. Čertíkovi, osmiletému kříženci ba seta, se za celou dobu zvýšila hmotnost o 2 kg z 21 kg na 23,5 kg. Již během prvního týdne došlo k zastavení průjmu a ten se po celou dobu krmení znovu neobjevil. Pouze množství trusu bylo mírně vyšší.

Druhý pes, devítiletý německý ovčák Kevin, vážil na začátku studie 29,4 kg, na konci studie 32,8 kg. U tohoto psa došlo k úpravě trávení po 5 dnech a taky se po celou dobu studie průjem již neobjevil.

Závěrem lze říct, že u první části studie se krmivo s CarbonFeedem osvědčilo a způsobilo výrazné zvýšení hmotnosti a zastavení průjmu.

Druhá část studie proběhla od 1. 1. 2022 do 19. 1. 2022 u psa Jacka, tříletého křížence. Pes celou dobu čtyřměsíčního pobytu v útulku trpěl zažívacími problémy, občasnými průjmy, a především se nedařilo zvýšit jeho tělesnou hmotnost. Na počátku studie měl 20,5 kg. Krmivo přijímal vcelku s chutí a došlo k úpravě trávení. Po třech týdnech bohužel nedošlo ke zvýšení hmotnosti. U tohoto psa se s velkou pravděpodobností jedná o poruchu slinivky břišní.

Pokud mohu závěrem CarbonFeed hodnotit, tak bych doporučil jeho použití jak u zdravých psů tak u psů, kteří mají citlivé trávení a trpí průjmy. U žádného ze tří psů jsem nezaznamenal, že by měli problémy z jeho příjmem.“

Ve veselé 22. 2. 2022

MVDr. Dominik Gregořik
Veterinární klinika Slušovice
www.veterina-slusovice.cz